Переглядів 2782
Наталя Богач
Сальвадор Далі всіх вражав своєю епатажною поведінкою. Він приходив на виставку в костюмі водолаза, вигулював на вулицях Парижа мурахоїда, з'являвся на овосіпеді. Особа художника оповита загадками й протиріччями. Те, що зображав митець, в який спосіб це робив, для того часу було революцією. Його картини й сьогодні вражають відвертістю, відкритістю. Їх зміст і справді можна пояснити лише шляхом психоаналізу З. Фройда. Працями цього лікаря-психіатра захоплювався художник і вважав себе провідником його ідей у світ.
С. Далі був втіленням своєї епохи. Сюрреалізм присутній не лише в його роботах - все своє життя художник перетворив на сюрреалізм, своєрідний театр абсурду, лабораторію для дослідів, де експериментами був сповнений кожен його прожитий день. Але найбільшим зі своїх “експериментів” став він сам. Його життя нагадує суцільну психотерапію, де роль психотерапевта виконували його глядачі й слухачі. Цей стиль не був просто маніфестом на папері. Його основні принципи мали змінити повсякденний стиль життя людей, стати якісно новим поглядом на дійсність. Будучи прибічником ідей Ф. Ніцше і З. Фройда, малюючи постаті А. Гітлера і В. Леніна, він водночас приймає запрошення на аудієнцію до папи Римського Пія 12 у Ватикані.
Сальвадор Далі - унікальна людина. До кола його друзів входять законодавці, творці тогочасної епохи: Коко Шанель, Волт Дісней, Альфред Хічкок, Федеріко Гарсія Лорка, Луїс Бунюель, Андре Бретон. На одній вечірці могли знаходитись найвидатніші люди епохи: легендарний Джонн Леннон, Енді Уорхол, співачка Шер, Еліс Купер. С. Далі займався всім, чим міг: брав участь у зніманні мультфільмів, фільмів, створював сукні, займався рекламою, створив свій дім-музей. Береться навіть за ряд винаходів: особливого гриму, транспортного засобу, окулярів-калейдоскопів. Його ідеї не сприймають навіть його друзі. Після сварки й виключення з групи сюрреалістів він міг дозволити собі сказати: “Сюрреалізм - це я”. І не помилявся. Адже, говорячи про цей стиль, уявляєш саме Сальвадора Далі. Єдиного і неповторного. Можливо, митець вважав себе “надлюдиною” Ф. Ніцше.
Дехто і сьогодні нещадно критикує художника. Щоб зрозуміти таку його поведінку, потрібно хоча б трішки знати його біографію. С.Далі був другою дитиною в сім’ї. Народився після того, як помер його брат, якого також звали Сальвадор. Батьки сказали, що він - реінкарнація свого брата. Можливо, це і стало відправним пунктом його творчості, який пояснює всю подальшу поведінку художника. Він відчайдушно намагається довести свою унікальність у всьому, показати всім, що він - це він, єдиний і неповторний. Не хтось інший, не реінкарнація. І це було так. Для нього не існувало авторитетів, суспільних рамок. Він створив свій власний світ, в якому діяло одне правило - ніяких правил, звільнення від пут матерії й раціоналізму. Дехто вважав це деградацією, дехто - виходом на новий щабель розуміння та світосприйняття, вищим рівнем розвитку особистості. В будь-якому разі його творчість є величезним спадком, частиною духовної історії, яка заслуговує на увагу та аналіз.
Щоб мати можливість зберегти свій результат й порівняти його з оцінками інших відвідувачів сайту, вам потрібно авторизуватись.
Додайте коментар