Проходжень 129

Автор статті та тесту

Наталя Богач

avtor

  Серед усіх геніальних творів Леонардо да Вінчі найвідомішими є "Джоконда" та фреска "Таємна вечеря". Картина "Джоконда" ще й найзагадковіша. Як через техніку виконання, так і через походження жінки, яка зображена на полотні. Припускають, що це автопортрет художника або ж портрет його матері. Найпопулярнішою є версія, яку озвучив Джорджо Вазарі: це портрет Мони Лізи, дружини багатого флорентійського купця, виконаний на його замовлення. Досконалість і неперевершеність да Вінчі у написанні цієї картини полягає в тому, що мазків, зроблених художником, не видно навіть під мікроскопом. Це результат використання живописцем сфумато - особливої світлотіні, переходу від темних фарб до світлих, які створюють ефект віддалення. Досконалість, яку до сьогодні ніхто не перевершив. Тож нехай ця чарівна пані й далі зачаровує і надихає нас своєю усмішкою і поглядом. А загадки для того й загадки, щоб приваблювати нас з вами й наштовхувати на роздуми про вічне.

  У фресці "Таємна вечеря" Леонардо да Вінчі зробив революційні зміни. Адже до нього прийнято було зображувати Юду окремо, або повернутим спиною до інших. Майстер вперше розміщує Юду з усіма апостолами та виокремлює його за допомогою світла, яке падає на нього, і виказує його “особливу” роль в цій сцені. Згідно з розповідями, всіх апостолів да Вінчі малював з простих людей. Про образ Христа нічого не відомо. А от образ Юди він шукав серед злочинців. Як би там не було, ця велична історія іншими художниками надалі створювалась в композиційному рішенні великого Леонардо.

  Леонардо да Вінчі мав революційні погляди й такий же підхід до всього, чим займався. Він сам позиціонував себе як вчений, тому нехай це і розділ про мистецтво, вважаю за потрібне згадати про всі сфери зацікавлень майстра, наскільки це можливо.

  Леонардо не був обмежений певним видом діяльності. Свої знання з математики він переносив на живопис. Для нього мистецтво і було наукою. Він перший серед митців почав досліджувати трупи для вивчення анатомії людини. Сучасники художника говорили, що під час таких досліджень неможливо було знаходитись в кімнаті через сильний запах від розкладу тіл. По суті, він зобразив теперішній постмодерністський підхід до науки, де немає чітких розмежувань, де терміни з біології можуть пояснювати культурні явища і навпаки. Великий майстер був людиною, яка випередила свій час на століття. Через це він часто ставав жертвою нерозуміння своїх сучасників, які вважали його проекти, ідеї нездійсненними. Його меценати не розуміли всю геніальність і революційність задумів да Вінчі, тому і не хотіли витрачати на них свої гроші й час. Проект ідеального міста Леонардо, який свого часу відхилив Людовіко Сфорца, влада Лондона через століття визнала ідеальним планом для подальшої забудови міста. В щоденниках та записах вченого були проекти літальних апаратів, акваланга, парашута, механічного годинника, робота-лицаря, військової техніки (танка та іншої зброї), інженерних винаходів (підшипника та різних станків), навіть речей для кухні (мангалу, механічних пристроїв, щоб давити часник й колоти горіхи) та багато-багато іншого.

  В деякій мірі ми всі живемо в світі, про який мріяв Леонардо да Вінчі. Він малював у своїй голові ті ідеї, які сьогодні стали нашою з вами дійсністю, світом матеріальної культури, що оточує нас щоденно.

   Щоб мати можливість зберегти свій результат й порівняти його з оцінками інших відвідувачів сайту, вам потрібно авторизуватись.

Додайте коментар