Переглядів 3187
Наталя Богач
Будь-яке мистецтво не існує поза реальністю, хоча й створює свій унікальний світ. Середньовічна доба унікальна, вона сповнена великих історичних змін, які позначились і на тогочасному мистецтві. Це доба, яка дала світові безліч нових феноменів, митців, породила нові течії в мистецтві. Кожна епоха має свої цінності про які розповідає в різний спосіб, зокрема і за допомогою мистецтва. Головною ідеєю цього століття був Бог. Християнські цінності й сюжети були панівними у всіх видах творчості. Це був час розквіту ірраціоналізму і містики, недовіри до людського розуму. Античний культ тіла сприймався як гріховний. Акцент робився на спасінні душі й на житті вічному. Середньовічне мистецтво не принижувало людину, ні. Воно просто бачило її велич в іншому, і по своєму це показувало.
Ігноруючи тілесність, акцент робився на багатому внутрішньому світі, спокої, жертовності, молитві. Невіддільними сюжетними композиціями тогочасного мистецтва є процес молитви, розмірковування, об’явлення святих, каяття. Мистецтво збагачується християнською символікою: риба, пелікан, хрест, лілія, голуб. Символічними були кольори в яких дозволялось зображати святих. Кожен євангеліст мав свій символ. Для того щоб розуміти мистецтво середньовіччя, потрібно було справді дивитись очима духовними, символічними.
Творчість розглядалася як засіб наближення до Бога, спосіб спілкування з ним та прославляння його в цьому світі. Розквітає мистецтво іконопису. Процес творення ікон був священним і суворо регламентований, відбувався стадіально і нагадував процес створення світу Богом. Фарби теж мали особливе значення. Все було сповнене глибокою символікою. Мистецтво цього часу робить акцент на духовному світі людини. На зміну культу тіла приходить культ аскетизму. Прославлялися пустельники, люди, які зреклися земних насолод. У живописі й скульптурі домінують біблійні сюжети, житія святих. Архітектура періоду середньовіччя всім своїм виглядом прагне до неба. Зображує одвічну боротьбу людини між добром і злом, показує протиріччя між тілом і душею. Було створено безліч нових напрямів в музиці: хорал, меса, реквієм.
Св.Аврелій Августин сказав, що мистецтво це - “Видимий образ невидимого світу”. Ці слова, як на мене, найкраще розкривають високу сутність мистецтва Середньовіччя.
Щоб мати можливість зберегти свій результат й порівняти його з оцінками інших відвідувачів сайту, вам потрібно авторизуватись.
Додайте коментар