Автор статті та вікторин
Наталя Богач

avtor

  До джерел давньоєгипетської міфології відноситься “Книга Мертвих”, написи в гробницях фараонів, тексти пірамід, свідчення античних істориків. Давайте детальніше розглянемо найцікавіші аспекти єгипетської міфології, такі як муміфікація, будівництво пірамід, тотемічні вірування, значення тварин в міфології Стародавнього Єгипту.

  Геродот У своїй монументальній праці “Історія” в другій книзі “Евтерпа” детально описав всі види муміфікації, особливості вірувань давніх єгиптян, їх обряди й традиції. В міфології Єгипту є безліч феноменів, які породжують величезну кількість запитань. При усіх сьогоднішніх технологіях і можливостях науки залишається безліч важливих питань без відповідей, які непокоять не одне покоління людей та і надалі будуть викликати величезний інтерес у дослідників та істориків.

  Суперечки навколо призначення і будівництва пірамід, історії про прокляття, загадкові смерті, якими оточені всі важливі відкриття в історії єгиптології. Варто лише згадати про відкриття гробниці Тутанхамона. Ця подія викликала величезний резонанс в усьому світі. Не лише через скарби й наукове значення цього відкриття. Події, що пов’язані зі смертю учасників експедиції породили віру в прокляття. І хоча, з медичної точки зору, офіційно ці смерті пояснювали невідомою інфекцією, що була в гробниці, людську фантазію зупинити неможливо. Подію оточили вуаллю загадковості, яка і до сьогодні витає в повітрі. Існує арабська приказка: “Все боїться часу, а час боїться пірамід”. Час обмежений.

Муміфікація в Стародавньому Єгипті

  Необхідно зауважити що традиція муміфікації бере свій початок від міфу про Осіріса. Бога Осіріса вбив його брат Сет. Він розрубав тіло на 14 частин і розкидав по всьому Єгипту. Богині Ісіда та Нефтіда зібрали тіло Осіріса та відновили його. Допомогли їм у цьому бог Анубіс, який є знавцем бальзамування, і бог Тот. Разом вони створили першу мумію, якою став саме Осіріс. Після 70 днів бальзамування він воскрес. Відтоді люди повторювали цей ритуал, оскільки він для них був запорукою безсмертя.

foto

  Зі свідчень Геродота стає зрозуміло, що муміфікацією займались професійно. Коли помирала людина, родичі приходили до муміфікаторів (люди, які займались процесом створення мумії). Ті розповідали про можливі варіанти проведення процедури. У майстрів цієї справи були навіть дерев’яні зразки, своєрідні трафарети, вибір посмертного макіяжу для покійного вже готові для вибору. Вибір способу залежав від матеріальних можливостей родичів покійного. Від найдорожчого до найдешевшого. Все залежало від матеріалів та складності проведення даної операції, цінності олій, трав за допомогою яких здійснювалася процедура.

 Перший спосіб муміфікації був найдорожчим. Тіло очищали наступним чином. Через ніс зігнутим металевим гачком витягували мозок. Залишки розчиняли, заливаючи всередину зілля. Внутрішні органи виймали, розтинаючи живіт гострим каменем. Різальні знаряддя в тогочасному Єгипті виготовлялись з обсидіану - скла вулканічного походження. Вийнявши всі органи, промивали тіло пальмовим вином. Наповнювали його розтертою смирною, касією та іншими ароматичними речовинами й зашивали. Завершальною стадією було покладення тіла на 70 днів в содовий розчин. Коли минало 70 днів, тіло виймали та обмотували бинтами, нарізаними з лляного простирадла. Бинти змазували тонким шаром глею. Це завершення процедури муміфікації. Потім для покійника, на замовлення родичів, робили дерев’яну труну у вигляді людини. Туди клали тіло покійного і залишали труну в усипальні.

foto

  Наступний спосіб бальзамування більш дешевий. Очищення тіла покійного відбувалося без оперативного втручання. Всередину тіла просто вливали густий глей з кедра. Вчені зауважують, що кедр був дуже дорогий, тому використовували олію з ялівця. Потім клали тіло в розчин з содою. Останнього дня з покійника виливали всю рідину разом з внутрішніми органами, які розчинив розчин соди. Від покійного залишалися лише шкіра та кості. Після цього тіло віддавали родичам. Робота майстрів на цьому завершувалася.

  Третій найдешевший і найпростіший спосіб бальзамування. Тіло померлої людини очищували сірмеєю. Це сік єгипетської рослини з проносною дією. Клали на 70 днів у содовий розчин і після цього віддавали родичам.

  Особливе, місце згідно з Геродотом, відводили єгиптяни смерті від утоплення, або тоді, коли жертву з’їдав крокодил. В якому б місці не викинула ріка труп, єгиптяни мали обов’язок якнайкраще поховати цю людину, незалежно від того знайома вона їм, чи ні. В труну з померлим також клали “Книгу Мертвих”, своєрідний посібник для померлого, де було сказано як себе поводити на тому світі, щоб потрапити в рай. Внутрішні органи поміщали в 4 канопи. Ці органи мали знадобитися покійному після воскресіння.

Тварини в міфології Давнього Єгипту

  Тварини посідали особливе місце в міфології Давнього Єгипту. Про це свідчить те, що багато богів зображувалися з частинами тіл тварин. Для єгипетських богів характерним було поєднання тваринного і людського вигляду. Собаки, вовки й шакали були священними тваринами Анубіса – бога мертвих, підземного світу. Бог Гор зображувався з головою сокола, або яструба. Тот з головою птаха Ібіса. Якщо б хтось з людей вбив Ібіса чи сокола його очікувала смертна кара. Богиня Ісіда зображена з головою корови, або лише з рогами корови. Бог Хепрі з головою жука-скарабея. Богиня Хатхор з рогами корови. Бог Хапі з головою павіана. Богиня Бастет у вигляді кішки, або поруч з кішкою. Бастет ще символізувала сонячне і місячне світло.

foto

  Про особливе ставлення до тваринного світу свідчить муміфікація священних тварин. Археологами було знайдено кладовища мумій кішок, ібісів та інших. Крім того, згідно з розповідями Геродота, для кожного виду тварин був свій цвинтар. Кішок хоронили в м. Бубастіс - місто присвячене богині Бастет. Собак люди хоронили кожен у своєму місті проживання в священних гробницях. Землерийок і соколів в місті Буто. Ібісів в Гермуполісі. На знак жалоби, коли помирає кішка, мешканці будинку голили брови. Якщо помирала собака, то і голову.

  Шанували бика Апіса і скарабея. Священне теля народилось від корови на яку, згідно з легендою, вдарила блискавка. Від цієї блискавки вона народжувала Апіса. Апіс мав наступний вигляд. Це було чорне теля з білим трикутником на лобі, на спині мав образ орла, під язиком образ жука скарабея. Апіс вважався втіленням бога Осіріса. Іноді вважався самостійним божеством. Навіть мав свій храм у Мемфісі.

foto

  Жук-скарабей вважався священним, оскільки його дії нагадували єгиптянам рух Сонця. Скарабей це жук-гнойовик, що займається перероблюванням продуктів життєдіяльності тварин. Котить кульки з гною. Котіння цієї кульки видавалось єгиптянам подібним тому, як сонце котиться по небу. З образом жука-скарабея виготовляли безліч прикрас - оберегів. Міфи давнього Єгипту оповиті таємницями й загадками.

Піраміди Стародавнього Єгипту

  До сьогоднішнього дня тривають суперечки про призначення пірамід. І хоча офіційно визнано, що це були поховання для фараонів, є більше запитань, ніж відповідей. Вчені роблять все нові й нові гіпотези щодо можливого іншого їх призначення. Можливо, піраміди пов’язані з заупокійними уявленнями про шлях душі. Дехто вважає, що це були споруди для зв’язку з позаземними цивілізаціями. Є версія, що це споруди для сонця, оскільки солярний культ був дуже важливим для єгиптян. Піраміда уособлювала велич і могутність фараона, який був намісником бога на землі. Піраміда чотирикутна, отже нагадує уявлення про форму світу. Кути сходяться в одній точці, що означає концентрацію. Можливо, в такий спосіб єгиптяни підтримували зв'язок з космосом, черпали певну енергію...

foto

  Чимало питань і суперечок викликає і сам процес будівництва пірамід. Існує навіть версія, що давні єгиптяни володіли секретом невагомості(долали земне тяжіння). Також, що технології будівництва пірамід їм були передані позаземними цивілізаціями. Блоки були неймовірно важкими. Без необхідного обладнання було б дуже важко виконувати цю роботу. Описуючи будівництво пірамід, Геродот розповідає, що єгиптяни використовували підйомники з дерева.

  Згідно з Геродотом, над будівництвом найбільшої піраміди Хеопса працювали сто тисяч людей навперемінно. Камені брали в каменоломнях на Аравійській горі. Видобування каменю тривало цілий рік. Звідти каміння по Нілу перевозили суднами. Інші люди приймали й тягнули його до Лівійської гори. Знадобилось 10 років лише для того, щоб прокласти шлях, яким тягнули камені. Підземні приміщення фараон призначив для своєї гробниці. На спорудження цієї піраміди пішло 20 років.

foto

  В сучасній культурі є безліч фільмів єгипетської тематики. Серед яких є як історичні так і фантастичні. Деякі розповідають старозавітні історії про Мойсея і 10 заповідей: “Вихід: Боги й царі”, інші історичні: фільм “Клеопатра”, серіал “Тутанхамон”. Більшість з нас бачили відомі фільми “Мумія”, “Неймовірні пригоди Адель Блан - Сек” та інші. Зірки шоу-бізнесу використовують міфологічні сюжетні лінії, стиль одягу Єгипту у зйомках своїх кліпів. В кожному з них прекрасно передана атмосфера величності й таємничості єгипетської цивілізації. Мотиви єгипетського стилю використовуються в різноманітних шоу.

Вікторини

Пройдіть вікторини про Давній Єгипет та перевірте, чи добре ви знаєте одну за найдавніших міфологій світу.

Як Тефнут покинула Єгипет

Давньоєгипетська міфологія

Міфологія Стародавнього Єгипту

Міфи Давнього Єгипту

   Якщо ви можете доповнити розділ "Міфологія" своїми авторськими статтями й вікторинами, тоді надсилайте нам листи й ваші роботи побачать всі українці. Станьте одним з авторів сайту!

   Для того, щоб зв'язатись з нами, зайдіть у розділ "Контакти" й заповніть форму зворотнього зв'язку.

Український Ерудит