Автор статті
Наталя Богач

avtor

  Що можна побачити на виставці у Львові присвяченій геніальному Леонардо да Вінчі? Спочатку пропоную переглянути фото, потім почитати мої враження від виставки, а тоді зібрати необхідні речі й вирушити до Львова, щоб на власні очі у всьому переконатись.)

Винаходи Леонардо да Вінчі. Виставка у Львові
Винаходи Леонардо да Вінчі. Виставка у Львові
Винаходи Леонардо да Вінчі. Виставка у Львові
Винаходи Леонардо да Вінчі. Виставка у Львові
Винаходи Леонардо да Вінчі. Виставка у Львові
Винаходи Леонардо да Вінчі. Виставка у Львові
Винаходи Леонардо да Вінчі. Виставка у Львові
Винаходи Леонардо да Вінчі. Виставка у Львові
Винаходи Леонардо да Вінчі. Виставка у Львові
Винаходи Леонардо да Вінчі. Виставка у Львові
Винаходи Леонардо да Вінчі. Виставка у Львові
Винаходи Леонардо да Вінчі. Виставка у Львові
Винаходи Леонардо да Вінчі. Виставка у Львові
Винаходи Леонардо да Вінчі. Виставка у Львові

  Більшість з нас знає Леонардо да Вінчі як відомого художника. Та перш за все він був талановитим вченим, оскільки неможливо звести коло його зацікавлень і занять лише до одного виду. Його допитливий і невтомний розум намагався охопити й збагнути весь світ. Він цікавився математикою і механікою, фізикою й астрономією, хімією і геологією, географією і ботанікою, анатомією та фізіологією, був геніальним художником. Про таких як він часто кажуть: “Те що природа могла дати сотні людей дала лише йому одному”. Крім того, вчений вмів грати на музичних інструментах. В Мілані в герцога Сфорца на протязі 13 років він був організатором придворних балів. Цікавився кулінарією та мистецтвом сервірування. Леонардо був людиною яка всюди шукала інновацію і сам її ж і створював. Він не вдовольнявся готовими відповідями. Це була всебічно розвинена універсальна особистість. Всю глибину його наукової діяльності ще тільки вивчають. Його роботи ніколи не втрачали своєї актуальності. У нього вчилось не одне покоління. Він був творцем однієї з найяскравіших епох в історії людства. Залишив нам у спадок загадки над якими буде ламати голови ще не одне покоління.

  Життя Леонардо да Вінчі змушувало його займатися тими видами діяльності, які були необхідними. Йому потрібні були покровителі, які могли надати свободу та гарантували безпеку для того, щоб займатися творчістю і наукою. На протязі свого життя він знаходив таких. Ніхто не може бути в цьому світі один, навіть такі генії. З кожним з них творець щось втілював в життя щось ні. Про роботу при родині Медічі у своєму щоденнику Леонардо писав: “Медічі вигодували мене. Вони мене і знищили.” З Чезаре Борджіа він втілив в життя свій давно омріяний талант військового інженера. Це трапилось коли йому було 50 років. Борджіа дав йому документ де він назначався генеральним архітектором та інженером. Цей документ відкривав перед Леонардо будь-які двері та давав доступ до всіх пам’яток, які були потрібні йому під час роботи. Він був першим хто створив детальні карти міст та фортець.

  Цього року весь світ святкує 500-літній ювілей від дня народження Леонардо да Вінчі. Люди у всьому світі згадують життя і творчість видатного вченого. На його честь проводяться лекції, семінари, виставки. Не стала винятком і Україна, зокрема, Львів. Місто Лева завжди притягує до себе митців та мистецтво. В нашому місті у приміщенні Львівської обласної бібліотеки імені Романа Іваничука проходить виставка присвячена титану Відродження. Дана виставка розкриває його талант у військовій справі.

  Кожен експонат виставки обладнаний аудіогідом українською та польською мовами, який детально розповість про прилад та його призначення. Хотілося б окремо відзначити саму бібліотеку, яка є цілим культурним простором. Тут є зала для презентацій. В цій залі вам покажуть фільм присвячений Леонардо. Екскурсовод відповість на ваші запитання, допоможе скласти міст Леонардо. Міст, який складався без жодного цвяха і після використання відразу ж руйнувався, щоб ним не могли скористатись вороги. Для часу у якому жив Леонардо да Вінчі це була неймовірно цінна річ. Під час війни коли необхідно було переправлятись через річку це було рятувальним колом.

  На виставці проводяться лекції. Тут ви можете взяти найновіші книги присвячені Леонардо да Вінчі. Бібліотека має читальну залу, необхідне обладнання і відповідає сучасному уявленню про своє призначення. Це своєрідний живий організм, простір де панує наука та де народжуються ідеї. Приходьте сюди незалежно від того скільки вам років. Відкривати для себе щось нове і цікаве ніколи не пізно, однак завжди приємно. Відкрийте для себе світ ідей та винаходів Леонардо да Вінчі. На годину опиніться у світі, який перенесе вас у 15 століття.

  Мультимедійні екрани створюють ефект реалістичності та присутності. Ви бачите у русі бойові колісниці, можете уявити собі яка це смертоносна зброя. Зброя масового ураження, як на той час. Сходи, які спроектував Леонардо да Вінчі так, щоб одна їх частина могла бути таємною. Таємні ходи, приміщення та сходи були дуже популярними та не раз рятували життя. Світ інтриг, політичних баталій, потребував захищати себе всіма можливими засобами. Відчуйте магію часу коли писалася історія. В час правління Чезаре Борджіа який став прототипом володаря для Ніколо Макіавеллі в його творі “Правитель”.

  Беріть з собою дітей. Вхід для діток до 5 років безкоштовно. Тут будуть раді всім і кожному. Це той простір де наука оживає. Вона стає реальністю в дитячих руках і очах, вона народжується знову і знову, набуває нового значення та сенсу, отримує нове життя. Адже кожен хто торкається до цього світу приносить сюди й щось своє. Своє бачення, своє розуміння та продовження. Хто знає, можливо саме тут запалала чи саме зараз запалюється іскра нових геніїв, які принесуть у цей світ щось добре. Така наука є плідною і справжньою, вона не припадає пилом, вона дієва.

  Виставка дозволяє дітям і всім охочим експериментувати з експонатами. Кожен може прийти й побачити як діє той чи інший пристрій на практиці. Складіть власноруч міст придуманий вченим. Наберіть воду пристроєм Архімеда. Прокрутіть гвинт, який є прототипом сучасного гелікоптера. Доторкніться до бойових колісниць. Скористайтесь вантажем, який при торканні з поверхнею сам скидає вагу. Тут кожна дитина може відчути себе дорослим вченим, а кожен дорослий може відчути себе малою дитиною та відчути радість відкриття.

  Окрему увагу хочеться звернути на оздоблення виставкової зали. Вікна прикрашені ексклюзивними витинанками львівської майстрині Дарії Альошкіної. Для детальної інформації про мисткиню та її роботи звертайтесь за посиланням https://ukrainer.net/vytynanka/ . Однак, яким би не було технічне оснащення того чи іншого, ніщо не замінить людського спілкування. Живою та особливою цю виставку роблять люди, які її створили й кожного дня дбають про її функціональність та про тих хто поруч. Під час написання цієї статті я познайомилася з чудовими людьми, які всіляко допомагали та сприяли мені. Тут працюють справжні фанати своєї справи, які люблять мистецтво, науку і культуру та хочуть поділитися своїми знаннями з іншими. Вони вболівають за розвиток тих, хто знаходиться поруч та хочуть зробити кращим наше місто та країну. Хочу висловити особисту подяку власнику виставки Кухарському Василю та Оксані, Катерині Калиті... Найменшому, однак дуже ерудованому гіду експерту Cашку, який показував мені як складати знаменитий міст.

  Для тих, хто хотів би дізнатись більше про Леонардо да Вінчі, можу порадити серіал “Демони да Вінчі”. Досить непогано описує події, життя та творчості митця. Деякі моменти біографічні.

Виставка відкрита щодня з 10:00 до 19:00 до лютого 2020 року за адресою місто Львів, площа Ринок, 9.
З питань звертайтесь за телефоном 097 905 76 21.
Ласкаво просимо.

Український Ерудит