Незалежно від того, чи купуєте ви ноутбук у магазині, чи налаштовуєте його на замовлення через Інтернет, важливо вибрати підходящий накопичувач. Швидкісний твердотільний накопичувач (SSD) може зробити роботу на вашому комп’ютері значно швидшою, ніж механічний жорсткий диск (HDD), проте, чи вистачить його обсягу для всіх ваших файлів? Також важливо пам’ятати, що не всі SSD однаково швидкі.
Встановлення твердотільного накопичувача в ноутбук має більший вплив на загальну продуктивність, ніж навіть найшвидший процесор. Це через те, що навіть повільний SSD виявляється вдвічі-тричі швидшим, ніж найшвидший HDD.
Якщо ви відкриєте кришку HDD (рекомендується утриматися від цього, щоб не пошкодити накопичувач), то побачите невеличкий металевий важіль, який тягнеться до круглої обертової пластини. Це схоже на те, як працює старий грамофон, де рука читає дані (на відміну від звуків) з обертового носія. Незалежно від того, чи обертається ваш HDD зі швидкістю 5400 об/хв чи 7200 об/хв, він все одно буде значно повільнішим у порівнянні з SSD, що представляє собою низку мікросхем флеш-пам’яті, які переміщують дані всередині кремнію. Навіть якщо ви регулярно використовуєте дефрагментацію HDD в Windows 10, ви не зможете досягти такої швидкості, як з SSD.
Додаткова продуктивність SSD особливо важлива при запуску програм, відкритті файлів, перемиканні між завданнями та завантаженні. На прикладі ноутбука Dell Inspiron 15 5000 відкриття Microsoft Word на HDD зайняло 31,9 секунди, тоді як на SSD – всього 1,8 секунди. Однак важливо пам’ятати, що навіть найпотужніший SSD може виявитися малопридатним, якщо його заповненість перевищить 75%.
Найменша поширена ємність SSD – всього 128 ГБ, що приблизно на 25% менше, ніж зазвичай оснащуються бюджетні ноутбуки HDD обсягом 500 ГБ. На такий SSD з легкістю поміщається Windows 10 (20 ГБ), Office 365 (3 ГБ), Chrome (встановлюється менше 500 МБ) і навіть Photoshop (3,1 ГБ), проте як тільки ви починаєте працювати з файлами чи встановлювати оновлення Windows, диск може швидко заповнитися. Також важливо пам’ятати, що якщо ваш SSD заповнений більш ніж на 75%, продуктивність може знизитися.
Деякі ігрові ноутбуки пропонують компроміс, оснащуючи SSD для ключових програм і HDD для даних. У більшості споживчих і бізнес-ноутбуків немає можливості встановити кілька накопичувачів, проте зовнішні HDD USB ємністю 1 ТБ коштують приблизно так само, як і HDD для ноутбуків.. Можете подивитись скільки пам’яті підтримує ваш ноутбук на сайті, у якого можливий пошук жорстких дисків по моделі ноутбука.
Також ви можете подивитися максимальні можливості ноутбука і підібрати найоптимальнішу пам’ять на офіційних сайтах брендів, як-от Asus.com, HP.com або Apple.com.
Зазвичай, стандартні жорсткі диски використовують інтерфейс SATA (також відомий як SATA 3), аналогічний механічним жорстким дискам. Однак їх пропускна здатність обмежена близько 550 мегабайтами на секунду, що в чотири-п’ять разів перевищує пропускну здатність звичайного жорсткого диска. Однак у більш дорогих ноутбуках використовують накопичувачі, що використовують стандарт PCIe-NVMe, часто називають їх NVMe або PCIe – це одне і те саме.
Теоретично, найшвидші SSD зі стандартом PCIe-NVMe можуть читати та записувати дані в чотири або навіть п’ять разів швидше, ніж SSD зі стандартом SATA. Проте, більшість тестованих нами SSD з PCIe-NVMe виявилися швидкістю на 1,5-3 рази вищою, ніж їх еквіваленти зі стандартом SATA. Якщо типовий SSD з SATA може показати швидкість від 150 до 175 МБ/с у тесті LAPTOP File Transfer Test, який передбачає одночасне читання та запис 4,97 ГБ файлів, то SSD з PCIe-NVMe може досягти швидкості від 250 до 500 МБ/с. Деякі висококласні ігрові системи мають навіть два SSD з PCIe-NVMe, які працюють разом в так званому RAID-масиві, і в наших тестах вони можуть досягти швидкості понад 1 000 МБ/с.
На жаль, не всі SSD з PCIe-NVMe однакові. Наприклад, ноутбук ThinkPad Yoga 370, який ми тестували, був оснащений SSD від Toshiba з PCIe об’ємом 256 ГБ, який показав у наших тестах лише 145,7 МБ/с, що менше, ніж більшість систем, що працюють на базі SATA. Як покупцеві, вам краще ознайомитися з нашими оглядами, щоб дізнатися, як працює SSD в вашому потенційному ноутбуці.
При купівлі ноутбука вам, ймовірно, не буде надано вибору між SSD зі стандартами SATA та PCIe обсягом однаковим, оскільки SSD з PCIe коштують більше і постачаються у більш дорогих ноутбуках. Наприклад, базова модель Dell XPS 13 оснащена 128-гігабайтним SSD зі стандартом SATA, тоді як перехід на 256-гігабайтний SSD з PCIe вимагає додаткових витрат (опція з SATA об’ємом 256 ГБ недоступна).